Masivní vybíjení kuřat může být předzvěstí něčeho horšího

Článek na Zvědavci (https://www.zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://www.zvedavec.news/komentare/2023/01/9503-masivni-vybijeni-kurat-muze-byt-predzvesti-neceho-horsiho.htm

Vladimír Stwora

Poslední měsíce, v podstatě od podzimu minulého roku, dochází v Evropě k systematickému masivnímu vybíjení kuřat. Mantra je vždy stejná. Řádí prý kuřecí pandemie – ptačí chřipka způsobována (pravděpodobně uměle vytvořeným) virem H5N1. Podle Wikipedie se virus objevil poprvé ve Skotsku v roce 1959: Vyznačuje se nejen vysokou nakažlivostí, úmrtností a rychlým šířením ptačí populací, ale také schopností infikovat a usmrtit člověka.

[Foto je z ...]
Foto je z Hongkongu, u nás je to podobné

Tolik Wikipedie, která si ale poněkud protiřečí. V prvním odstavci bububu (schopnost infikovat a usmrtit člověka), v druhém odstavci uvádí: Neexistuje efektivní způsob přenosu viru mezi lidmi a i přenos z ptáků na člověka není nijak častý, ale dojde-li k němu, je úmrtnost pacientů velmi vysoká. 

Tak jak je to s tím přenosem? Na serveru osel.cz vyšel před 17 roky článek Virus H5N1 – čeho se bát a čeho ne, kde se píše:

Před propuknutím „ptačí chřipky“ v Turecku vykazovaly oficiální statistiky 142 případů nákazy člověka virem H5N1, z toho asi polovina skončila smrtí. Situace je vážná především s ohledem na blížící se sezónu „obyčejných“ chřipek vyvolaných viry H1N1 a H3N2. Pokud se tyto viry u některého pacienta „potkají“ s ptačím virem H5N1, můžou se zkombinovat na bestii, která si vezme z obou „rodičů“ to nejhorší. Od „obyčejných“ virů umění šířit se rychle z člověka na člověka, od viru „ptačí chřipky“ schopnost zabíjet. Proto představuje každé ohnisko nákazy virem H5N1 vážné potenciální riziko.

Někteří virologové přesto považují obavy z viru „ptačí chřipky“ za přehnané.

„Ten virus měl nespočet příležitostí, aby zmutoval na kmen schopný vyvolat pandemii. Zatím to neudělal, a je proto vysoce pravděpodobné, že to vůbec nedovede,“ tvrdí virolog Peter Palese z newyorské Mount Sinai School of Medicine.

Takže je tady klasické strašení. Virus nezmutoval, ale mohl by. A ten nezmutovaný na člověka leze velmi nerad, člověk v podstatě musí dělat psí kusy, aby to dostal. Když už to dostane, pravděpodobnost přenosu na druhého člověka je nula, zatím takový případ nebyl zaznamenán. Přesto jsou příjmaná opatření fanatická a drastická jako by šlo o choleru střihnutou s morem.

U ptáků se onemocnění projevuje ve dvou formách. Při lehčí bývá příznakem jen zježené peří, nebo méně početné snášky vajec. Těžší forma je pro ptáky vysoce nakažlivá a vede k úhynu. Onemocnění postihuje velkou část vnitřních orgánů a úmrtnost nakaženého ptactva za 48 hodin po nakažení dosahuje 100 %. Zdroj

Výše uvedené tvrdí WHO. A my víme, že co tvrdí WHO, nemusí být úplně přesné. Četl jsem někde, že v málochovu je skutečná úmrtnost na ptačí chřipku kolem 5 %. Navíc my ani netestujeme, zda jde o lehčí nebo těžší formu onemocnění. Nedáme tomu čas.

Přesto se vybíjejí sta tisíce kuřat a to způsobem, který rozhodně není košer. V malém množství by přicházela v úvahu smrtící injekce, ale zabít stovky tisíc kuřat injekcí je drahé a pomalé. Takže se to dělá plynem. Podle článku na iDnes jsou dvě možnosti. Hala se utěsní a dovnitř se napustí CO2. Jenže je to prý náročné na čas a prostředky. Nejjednodušší je pochytat nebohá kuřata, mrsknout je do přenosných kontejnerů, pěkně hlava na hlavě a ten pak utěsnit a napustit CO2.

Článek smrt kuřat zlehčuje. Prý kuřata netrpí. Jenom chvilku, když padají rukávem, který vede do kontejneru. Pak už zřejmě (podle článku) v tom kontejneru jen tak leží na sobě, přičemž spodním vrstvám je příjemně teplo. A když konečně napustí kontejner CO2, stačí prý dvě nadechnutí a už jsou v kuřecím nebi.

Mám o těch dvou nadechnutích velké pochybnosti. Kysličník uhličitý CO2 není ve své podstatě jedovatý (na rozdíl například od kyanovodíku).

Lidé (a zvířata) přijímají vzduch prostřednícím horních cest dýchacích. Ten putuje až do plic. Vzduch mimo jiné obsahuje kyslík, který se vstřebává přímo do krve. Načež reaguje s červeným krevním barvivem neboli hemoglobinem. Výsledkem toho je pak další reakce (buněčné dýchání). Právě jejím produktem je již zmíněný oxid uhličitý, který z buněk tkání putuje do krevního řečiště. Zde se tato látka váže rovnoměrně na krevní plazmu a hemoglobin. CO2 se samozřejmě rozpouští i v dalších tělesných tekutinách. Vyšší koncentrace oxidu uhličitého způsobí jednoduše narušení uhličitanové rovnováhy v nejpohyblivější a nejčervenější tkáni těla. Tím pádem dochází k metabolickému stavu tzv. acidóze. Zdroj: Otrava oxidem uhličitým
Proces umírání následkem vdechnutí CO2 trvá řádově i desítky minut.

Myslím si, že kuřata před smrtí udušením hrozně trpí.

Kdo považuje kuřata a slepice za příliš hloupé, měl by vidět například film Bába z ledu. Je o něčem úplně jiném, ale ve filmu hraje i slepice Adéla, o kterou se stará samorost Broňa.

Anebo si o tom něco přečíst na internetu. Například článek Slepice jsou chytré:

Americký populárně vědecký časopis Scientific American mluví o inteligenci slepic jako o “překvapující a senzační“, protože: „Slepice jsou chytré a chápou svět, ve kterém žijí, což vyvolává poměrně znepokojivé myšlenky vzhledem k tomu, jak s nimi zacházíme ve velkochovech.“

Dr. Lori Marino, neurovědec, který studuje poznávací schopnosti, emoce a chování slepic, přistupuje k odvěké otázce, zda jsou slepice chytré, zcela unikátně. V roce 2017 řekl časopisu Mental Floss: „Neexsituje moc vědeckých prací, které by se věnovaly studiu slepičího vnímání, protože když předpokládáte, že někdo danou vlastnost nemá, nebudete ji zkoumat. Ty studie, které ale realizovány byly, jsou velmi přesvědčivé.“

Na celém tom hromadném vybíjení kuřat mi vadí několik věcí:

Zastavme se u posledního bodu. Něco mi říká, že nic se neděje náhodou a vše má svůj účel. Možná to šílené hromadné vybíjení drůbeže není jen hloupost a tupost veterinářů, či prevence a strach z nákazy. Možná je to součast mentální přípravy nás, lidí, k časům, které pro nás chystají. K časům, kdy na životě nebude záležet ani za mák a to nejen u zvířat, ale u lidí.

Článek byl publikován 18.1.2023


© 2023-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.