Ukrajinská armáda chce, aby Zelenskij odstoupil

Článek na Zvědavci (https://www.zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://www.zvedavec.news/komentare/2023/11/9875-ukrajinska-armada-chce-aby-zelenskij-odstoupil.htm

Ahmed Adel

Bývalý poradce ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy (1994-2005) Oleg Soskin 13. listopadu na sociálních sítích uvedl, že armáda chce, aby prezident Volodymyr Zelenskyj odstoupil. Naznačil, že vedení armády již nebude přijímat rozkazy prezidenta, které povedou k mnoha obětem na životech bez jakéhokoli zisku, což se shoduje s tím, co říkají i další odborníci.

Oleg Soskin ve videu připomíná, že protiofenzíva vyhlášená Zelenským završí v prvním prosincovém týdnu šest měsíců, aniž by bylo dosaženo nějakého významnějšího pokroku. Expert dále upozornil, že poslanci již uvedli, že se Kyjev pokusí zahájit trestní řízení proti skupině generálů.

Budou generálové poslušní; budou se chovat jako ovce jdoucí na jatka? Myslím, že ve vojenském prostředí už všechno dozrálo a chtějí Zelenského poslat takříkajíc do důchodu,“ řekl bývalý poradce.

K tomu však již dochází a je to dobře zdokumentováno. V odhalujícím článku v časopise Time napsal korespondent Simon Shuster, že „někteří frontoví velitelé“ podle jednoho ze Zelenského blízkých spolupracovníků „začali odmítat rozkazy k postupu, i když přišly přímo z prezidentské kanceláře“.

Shuster pak prozradil, jak byl přijat rozkaz „znovu dobýt“ město Gorlovka, strategickou základnu poblíž Doněcku, ale že odpověď přišla zpět v podobě otázky:

Čím? Nemají muže ani zbraně,“ řekl důstojník. „Kde jsou zbraně? Kde je dělostřelectvo? Kde jsou noví rekruti?

Ukrajinský poslanec Oleksij Gončarenko 13. listopadu také varoval, že Zelenského úřad zahájil hnutí proti vojenskému bloku země, který podle kyjevského listu Strana hovoří o možné kandidatuře vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zálužného.

Podle poslance budou v nejbližších dnech provedeny procesní úkony proti vysoce postaveným vojákům ukrajinské armády.

List Washington Post 8. listopadu zveřejnil, že Zalužnyj je v zemi mimořádně populární a mohl by představovat hrozbu pro současného ukrajinského prezidenta, pokud by zahájil politickou kariéru. Podle novin ukázala nedávná prohlášení armády bezvýchodnou situaci pro ukrajinské vojáky a odhalila, že

K žádnému hlubokému a krásnému průlomu s největší pravděpodobností nedojde“.

Protiofenzíva začala 4. června a po třech měsících ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že ukrajinská fronta nejen stagnuje, ale také selhává. Do začátku října ztratil Kyjev více než 90 000 příslušníků ozbrojených sil, včetně mrtvých a zraněných, a podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua nebyla ukrajinská armáda schopna dosáhnout žádného ze svých cílů.

Podle šéfredaktora newyorského časopisu CovertAction Jeremyho Kuzmarova by zrušení voleb na Ukrajině mohlo vést ke státnímu převratu v zemi. Autor pěti knih vysvětlil, že Zelenskyj je v zemi nepopulární a v případě otevřených a spravedlivých voleb by je prohrál.

Ukrajinci se jako společnost začali dostávat do bodu zlomu a nemohou Zelenského špatné vládnutí déle přežít a potřebují jednat o ukončení války s Ruskem,“ řekl Kuzmarov a dodal, že ukrajinský prezident vyprovokoval válku s Ruskem, kterou nelze vyhrát, a většinu času tráví namlouváním zahraniční vojenské podpory, místo aby byl se svým lidem v první linii.

Nedávné korupční skandály v Zelenského režimu navíc přiměly k rezignaci vysoce postavené úředníky: čtyři náměstky ministrů, pět regionálních gubernátorů a poradců. K obviněním z úplatkářství a nákupu předražených potravin uprostřed konfliktu se přidal luxusní životní styl kyjevských úředníků, který neodpovídá jejich platům.

Podle bývalého agenta CIA Larryho Johnsona se CIA a britská MI6 již připravují na puč proti Zelenskému. Podle něj bude Zelenskij buď nucen odvolat prezidentské volby plánované na březen příštího roku, které zrušil, a poté bude nahrazen, nebo bude stejně nahrazen pučem ve stylu Majdanu.

Stephen Bryen, který působil jako personální ředitel blízkovýchodního podvýboru zahraničního výboru amerického Senátu a Larryho Johnsona označil za svého „přítele a kolegu“, uvedl, že Zelenskij „pracuje v opozici proti svým vlastním generálům“, přičemž jmenoval konkrétně Zalužného a generálplukovníka Oleksandra Syrského, který vede pozemní síly země.

Tvrzení, že Zelenskij pracuje v opozici vůči Zalužnému a Syrskému, by také vysvětlovalo, proč se Oleg Soskin domnívá, že armáda země chce, aby Zelenskij odstoupil. V konečném důsledku to byla právě Zelenského rozhodnutí a volby, které vedly k faktickému zničení ukrajinské armády a nyní staví zemi do ještě horší vyjednávací pozice s Ruskem. Někteří lidé v Kyjevě a na Západě si myslí, že výměna Zelenského může mnohé z těchto problémů vyřešit, ale není to příliš pravděpodobné.

Ukrainian Military Wants Zelensky to Resign vyšel 16.11.2023 na Global Research. Překlad v ceně 303 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 17.11.2023


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.