Nástup decentralizovaného měnového ekosystému BRICS+ aneb šok z de-dolarizace

Pepe Escobar

15.5.2024 Komentáře Témata: Finance, peníze, Ekonomika, BRICS 1307 slov

Připravte se na to, co by mohlo být geoekonomickou bombou roku 2024: nástup decentralizovaného měnového ekosystému.

Vítejte v The Unit – konceptu, který již projednala pracovní skupina pro finanční služby a investice zřízená Podnikatelskou radou BRICS+ a který má vážnou šanci stát se oficiální politikou BRICS+ již v roce 2025.

Podle Alexeje Subbotina, zakladatele společnosti Arkhangelsk Capital Management a jednoho z tvůrců The Unit, se jedná o nový systém řešení problémů, který řeší klíčový geoekonomický problém této neklidné doby: globální krizi důvěry.

Ví o tom své: Subbotin, zkušený finanční profesionál v oblasti investičního bankovnictví, správy aktiv a obchodu, vede projekt The Unit pod záštitou IRIAS [The International Research Institute for Advanced Systems], mezinárodní mezivládní organizace založené v roce 1976 podle statutu OSN.

Světová většina už má dost centralizovaného měnového rámce, který byl vytvořen před 80 lety v Bretton Woods [hospodářské dohody – v Bretton Woods v USA – vymezující mezinárodní finanční systém po druhé světové válce], a jeho endemických nedostatků: chronických deficitů, které živí bezohledné vojenské výdaje, spekulativních bublin, politických a nepřímých sankcí, zneužívání zúčtovací a platební infrastruktury, protekcionismu a nedostatku spravedlivé arbitráže.

Jednotka naproti tomu nabízí spolehlivé, rychlé a nákladově efektivní řešení pro přeshraniční platby. Jako nová forma mezinárodní měny, kterou lze vydávat decentralizovaně a následně uznávat a regulovat na národní úrovni, představuje The Unit – transakční řešení – změnu hry.

Nabízí jedinečné řešení úzkých míst v globální finanční infrastruktuře: je způsobilá pro tradiční bankovní operace i nejnovější formy digitálního bankovnictví.

Jednotka může rovněž pomoci ukončit nespravedlivé ceny při obchodování s komoditami, a to vytvořením nové – spravedlivé a efektivní – euroasijské komoditní burzy, kde lze provádět transakce a vypořádání v nové měně, což sblíží obchod a kapitálové toky a otevře cestu k rozvoji nových finančních produktů pro přímé zahraniční investice.

Síla The Unit z koncepčního hlediska spočívá v tom, že odstraňuje přímou závislost na měně jiných států a nabízí, zejména globální většině, novou formu apolitické měny – s obrovským potenciálem ukotvit spravedlivý obchod a investice.

Jedná se v podstatě o nový koncept mezinárodní měny – indexovaný ke zlatu (40 %) a měnám BRICS+ (60 %). Nejedná se ani o kryptoměnu, ani o stablecoin – jak se můžete přesvědčit zde.

Kouzlo fraktálního přístupu

Globální většina okamžitě pochopí hlavní cíl The Unit: harmonizovat obchodní a finanční toky tím, že je udrží nad politickými tlaky nebo „pravidly“, která lze libovolně obcházet. Nevyhnutelným důsledkem je finanční suverenita. V celém tomto procesu je důležitá nezávislá měnová politika zaměřená na hospodářský růst.

To je hlavní lákadlo globální většiny: kompletní ekosystém nabízející nezávislou a doplňkovou měnovou infrastrukturu. A tu lze jistě rozšířit i na ochotné partnery kolektivního Západu.

Nyní k praktické stránce: jak vysvětluje Subbotin, ekosystém The Unit se může snadno vyvíjet, protože je postaven na fraktální architektuře podporované jednoduchými pravidly. Nové Unit huby mohou vytvářet suverénní nebo soukromé subjekty podle podrobných pravidel, na něž dohlíží IRIAS, orgán akreditovaný OSN.

Organizátoři jednotky používají decentralizovaný registr, technologii, která zaručuje transparentnost a vylučuje jakoukoli kontrolu kapitálu nebo manipulaci s měnovými kurzy.

To znamená, že spojení je dostupné všem DEX [decentralizovaným směnárenským platformám] a otevřeným digitálním platformám provozovaným komerčními a centrálními bankami po celém světě.

V konečném důsledku může The Unit využívat kdokoli k účtování, vedení účetnictví, oceňování, vypořádání, placení, spoření a investování.

Není překvapením, že institucionální možnosti jsou velmi atraktivní, protože The Unit lze použít pro účetnictví a vypořádání pro BRICS+, pro platby a oceňování pro Euroasijskou hospodářskou unii (EAEU) nebo jako rezervní měnu pro subsaharskou Afriku.

The Unit již získala podporu Podnikatelské rady BRICS a je na programu klíčového ministerského zasedání v Rusku příští měsíc, které stanoví plán pro říjnový summit v Kazani.

Jinými slovy, The Unit má vše potřebné k tomu, aby byla předložena na stůl a stala se vážným tématem k diskusi v rámci BRICS+ a aby byla přijata již v roce 2025.

Budou Musk a NDB na palubě?

Za současného stavu je prioritou tvůrců The Unit – které jsem sledoval více než rok během několika podrobných jednání v Moskvě – informovat o novém systému širokou veřejnost.

Tým Unit nemá absolutně žádnou touhu zabrousit do kalných vod politiky nebo se nechat pohltit ideologicky přesvědčivými argumenty. Přímé odkazy na náročné, ale někdy i kontroverzní koncepty nebo autory, jako je Zoltan Pozsar, by znamenaly riziko pohřbení koncepce The Unit a omezení jejího potenciálního dopadu.

To, co nás čeká, by mohlo být mimořádně vzrušující, protože apel The Unit by se mohl rozšířit od Elona Muska až po Novou rozvojovou banku BRICS (NDB), která doufá, že zmobilizuje řadu klíčových partnerů. Po pozitivním hodnocení ministra financí Antona Siluanova – který zůstává ve funkci i v nové ruské vládě – se nezdá nemožné, že Putin a Si budou tento týden v Pekingu jednat tváří v tvář.

Za současného stavu věcí je hlavním závěrem, že globální většinu je třeba považovat za realistickou a technickou odpověď na teoreticky neřešitelný problém: celosvětově uznávaný platební a směnný systém, osvobozený od politických tlaků. To je v současné době jediná hra ve městě – žádná jiná neexistuje.

Tvůrci The Unit jsou zatím otevřeni konstruktivní kritice a všem druhům spolupráce. Dříve nebo později se však do bitvy zapojí a pak už půjde jen o to, zařadit vyšší rychlostní stupeň.

„Akademicky solidní, technologicky inovativní“.

Vasilij Žabykin, spoluautor bílé knihy The Unit a zakladatel CFA.Center, technologického partnera The Unit v moskevském inovačním centru Skolkovo, trvá na tom, že The Unit „představuje apolitické peníze a může sloužit jako spojnice mezi Jihem a Západem“.

Rád by zdůraznil, že „The Unit dokáže roztočit všechna kola, na rozdíl od většiny ostatních konceptů, které se vyznačují ‚dolarovými zabijáky‘ apod. Nechceme nikomu ublížit. Naším cílem je zefektivnit v současnosti selhávající toky kapitálu a peněz. The Unit je spíše 'lékem na centralizovanou rakovinu'“.

Subbotin a tým The Unit „rádi poznají nové partnery, kteří sdílejí náš přístup a jsou připraveni přidat našemu projektu hodnotu“. Pokud ano, měli by nám „poslat tři návrhy, jak mohou The Unit pomoci a vylepšit ji“.

Odvážným pokračováním by mohla být například virtuální konference o The Unit, které by se zúčastnili mimo jiné ruský ekonom Sergej Glazjev, Yannis Varoufakis, Jeffrey Sachs a Michael Hudson.

Glazyev, člen Ruské akademie věd a ministr pro integraci a makroekonomii Eurasijské hospodářské unie (EAEU), prostřednictvím e-mailu shrnul potenciál The Unit:

„Vývoj The Unit sleduji již více než rok a mohu potvrdit, že se jedná o velmi aktuální a realistické řešení. Je akademicky podložená, technologicky inovativní a zároveň doplňuje stávající bankovní infrastrukturu.

„Její spuštění pod záštitou instituce OSN jí dodává legitimitu, kterou současná brettonwoodská struktura zjevně postrádá. Nedávné kroky americké administrativy a hlasité mlčení MMF jasně ukazují na potřebu změny.

„Decentralizovaný přístup k vytvoření potenciální globální obchodní měny, jejíž vnitřní hodnota je indexována k fyzickému zlatu a měnám BRICS+, činí The Unit nejslibnějším ze všech zvažovaných přístupů. Vyvažuje politické priority všech partnerů a zároveň napomáhá optimálnímu rozvoji jednotlivých suverénních ekonomik.

„Nová rozvojová banka (NDB) a BRICS+ přijmou koncepci The Unit a pomohou ji učinit vrcholem vznikající nové globální finanční infrastruktury, která bude prostá zlovolných politických zásahů a zaměřená na spravedlivý obchod a udržitelný hospodářský růst.“

Obchodní vztahy mezi Ruskem a Íránem jsou jasným a konkrétním příkladem toho, jak lze problémy spojené s The Unit řešit. Jedná se o dva významné hráče ze skupiny BRICS. Obchod mezi Ruskem a Íránem není kvůli sankcím životaschopný a obě země nemohou provádět platby v amerických dolarech nebo eurech.

Ruské společnosti utrpí značné ztráty, když přejdou na platby v národní měně. Při každém převodu ruské společnosti ztrácejí v průměru až 25 % kvůli rozdílu mezi tržním kurzem v Íránu a národním kurzem.

A tady je třeba si uvědomit, že BRICS+ a světová většina se mohou posílit pouze rozvíjením užších geoekonomických vazeb. Eliminace západního spekulativního kapitálu uvolní místní obchod s komoditami a sdruží kapitál pro investice do udržitelného rozvoje. The Unit by mohla být klíčem k tomuto slibnému potenciálu.

De-Dollarization Bombshell: The Coming of BRICS+ Decentralized Monetary Ecosystem vyšel 13.4.2024 na sputnikglobe.com. Překlad v ceně 676 Kč Zvědavec.

Známka 1.5 (hodnotilo 58)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

30

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 58 čtenářů částkou 10 368 korun, což je 30 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Švédsko, Finsko a Norsko schválily vytvoření koridoru pro přesun vojsk NATO k hranicím s Ruskou federací.22.06.24 20:22 Švédsko 1

Nový pakt OSN pro budoucnost je prvním krokem k zavedení světové vlády22.06.24 19:28 Neurčeno 0

Pád Zetoru22.06.24 12:50 Česká republika 1

Po Putinově návštěvě Pchjongjangu Soul "přehodnotí" své dodávky zbraní Kyjevu21.06.24 19:30 Jižní Korea 1

Politico - USA sdělují, že Ukrajina může zasáhnout ruské území "kdekoli" 21.06.24 19:17 Ukrajina 0

Poslanci schválili korespondenční volbu navzdory protestům opozice21.06.24 18:34 Česká republika 5

Vyšetřovatel: 80 až 90 procent úmrtí na covid jsou podvody21.06.24 04:36 USA 3

Slovenský parlament zrušil veřejnoprávní média a nahradil je novými20.06.24 21:35 Slovensko 0

O blížící se finanční krizi20.06.24 17:10 Neurčeno 1

Spojení mééédií a křiváků, to je budoucnost. Nezapomeňte Vítka znovu volit20.06.24 17:00 Česká republika 0

Nástupce Le Penové, kandidát na premiéra: Munici na Ukrajinu ano. Vojáky a „dlouhé“ rakety NE20.06.24 15:07 Francie 0

Kansas v žalobě obviňuje společnost Pfizer z klamání veřejnosti ohledně vakcíny COVID19.06.24 21:31 USA 3

V Pentagonu si rvou vlasy. Kde ta zatracená ruská ponorka je?19.06.24 21:24 USA 0

Nové dopravní značky v Minnesotě19.06.24 21:17 USA 1

EU jako Rusko za Jelcina. Už to začalo. Docent Valenčík: „Kdo to nevidí, je slepý.“19.06.24 17:42 Evropská unie 0

Německo se přiblížilo zákazu AfD19.06.24 13:52 Německo 0

V Brně hořelo nové bateriové uložiště elektřiny určená na podporu solárů a větrníků18.06.24 22:13 Česká republika 7

Itálie se chystá předat Ukrajině rakety Storm Shadow 18.06.24 19:32 Itálie 0

Ukrajinský symfonický orchestr se nevrátil z turné po Německu.18.06.24 19:23 Ukrajina 0

Byl schválen zákon, který povede k likvidaci evropského zemědělství 18.06.24 18:19 Evropská unie 0

Měnové kurzy

USD
23,32 Kč
Euro
24,93 Kč
Libra
29,50 Kč
Kanadský dolar
17,02 Kč
Australský dolar
15,51 Kč
Švýcarský frank
26,09 Kč
100 japonských jenů
14,60 Kč
Čínský juan
3,21 Kč
Polský zloty
5,76 Kč
100 maď. forintů
6,29 Kč
Ukrajinská hřivna
0,58 Kč
100 rublů
26,20 Kč
1 unce (31,1g) zlata
54 113,17 Kč
1 unce stříbra
688,79 Kč
Bitcoin
1 497 504,39 Kč

Poslední aktualizace: 22.6.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 4 929