Muž, který si zaslouží, ale pravděpodobně mu nebude umožněno vést Rumunsko

18.1.2025 Komentáře Témata: Evropská unie, Demokracie, Rumunsko 1192 slov

Stephen Karganović

Calin Georgescu má právem velkou výtku k tomu, co se vydává za „západní demokracii“. Je jasným vítězem prvního kola prezidentských voleb, které se v Rumunsku konaly koncem loňského roku. Jeho předpokládané ještě výraznější vítězství ve druhém kole, které se mělo konat začátkem prosince 2024, však bylo zrušeno (jak se nespisovně vyjádřila BBC) na základě rozhodnutí rumunského Nejvyššího soudu, podle něhož byl volební proces poznamenán údajným vměšováním do hybridní války, které ve prospěch Georgescua provádělo Rusko.

Jak lze „zrušit“ volby v tak živé demokracii, jako je Rumunsko, které je shodou okolností také řádným členem NATO a Evropské unie, což jsou bašty liberálních svobod a právního státu? Inu, uděláte to tak, že vytvoříte falešný spis na politického kandidáta, který se vám nelíbí, a nařídíte místnímu soudnictví, aby s ním jednalo, jako by to byly skutečné důkazy. Dokumentace, která měla údajný zásah dokládat, byla tak zjevně falešná, že ji rumunský nejvyšší soud na svém prvním zasedání, kde se touto záležitostí zabýval, bez dalšího zamítl. Tento projev poctivosti se paladinům řádu založeného na pravidlech vůbec nelíbil. Nařídili proto soudcům, aby se neprodleně znovu sešli ve svých kancelářích a tentokrát to dali do pořádku. Dne 6. prosince tak vážení rumunští právníci učinili a poslušně zrušili své rozhodnutí vydané pouhé čtyři dny předtím.

S odvoláním na článek 146 písm. f) rumunské ústavy týkající se zákonnosti a správnosti prezidentských voleb nařídili, že „celý volební proces bude integrálně přepracován“. Výsledek prvního kola byl tedy řádně „seškrtán“ a spolu s ním i kolo druhé. Druhé kolo, které probíhalo v době, kdy soudci narychlo improvizovali své nové rozhodnutí, bylo zastaveno. Jak byla nucena přiznat i Atlantická rada, která není přítelem voleb, jež se zvrtnou, „zavedení rozhodnutí bylo poněkud zpackané, neboť se dostalo na veřejnost v době, kdy již byly otevřeny volební místnosti pro [rumunskou] diasporu ve druhém kole prezidentských voleb, a v době, kdy byl proces zastaven, již hlasovalo asi 53 000 občanů v zahraničí“. Sešrotováno právě včas, protože rumunská diaspora byla známá jako semeniště Georgescových příznivců.

Prezidentské volby byly soudci stanoveny na blíže neurčené datum v budoucnosti. Některé zvěsti naznačují, že by to mohlo být v květnu tohoto roku, nebo kdykoli, kdy bude možné připravit scénu tak, aby byl zajištěn správný výsledek. Mezitím Klaus Iohannis, který měl v prosinci předat svůj post svému nástupci, je nyní právně „prošlý“ stejně jako jeho ukrajinský kolega Zelenskyj. To však zřejmě nikomu z hlasitých zastánců demokratického procesu nevadí. Iohannis je koneckonců jejich člověk.

Rumunská veřejnost si však zřejmě nenechá líbit zasahování do voleb ze strany poddajných soudců a jejich tahounů za nitky, o nichž panuje všeobecné podezření, že se nacházejí v zahraničí, nikoli však v Rusku. V ulicích Bukurešti a dalších velkých měst pochodovaly tisíce lidí proti zrušení voleb. Nakolik jim to v zemi, která přijala zásady západní demokracie, pomůže, se teprve uvidí.

Protagonista tohoto politického zemětřesení, jemuž nebylo umožněno demokraticky se prosadit jako nový rumunský prezident, Calin Georgescu, je od svého triumfu v prvním kole vystaven plné míře pomluv, které jsou vyhrazeny těm, které globalistický systém vnímá jako netýmové hráče a hrozbu. Zjevně se doufalo, že se ho podaří zdiskreditovat a jednoduše zmizí, což umožní opakovat šarádu „demokratických voleb“ s předem dohodnutým výsledkem, kdykoli se to bude zdát bezpečné.

Podle očekávání byla Georgescova aféra se svými skandálními důsledky kolektivními západními médii do značné míry ignorována, s výjimkou několika tu a tam urážlivých poznámek na účet zakázaného kandidáta. Příběh o Georgescuovi by možná zemřel tichou smrtí, nebýt profesionality amerického podcastera Shawna Ryana, který se rozhodl vykonat službu veřejnosti a vydal se do Rumunska, aby na vlastní oči zjistil, co všechno se kolem volebního rozruchu děje.

Výsledkem byl pozoruhodný rozhovor s mužem, který by podle všech rozumných odhadů měl dnes sedět v prezidentské kanceláři v Bukurešti. Stojí za to si jej pozorně a celý prohlédnout, protože poskytuje vhled do pochmurné doby, v níž náhodou žijeme.

Georgescu usilovně popírá, že by byl „proruský“, a říká, že se s ruskými představiteli osobně nezná, kromě toho, že je sleduje v televizi. U jakéhokoli soudu nebo veřejného mínění by toto prohlášení mělo stačit, protože důkazní břemeno leží na jeho žalobcích a ti ho nesplnili. Toto obvinění však přináší mnohem hlubší a závažnější otázku: i kdyby tomu tak bylo, proč by to měl být problém? Většina ostatních kandidátů, včetně druhého místa ve volbách, prosazovala politiku, která se výslovně shodovala s nerumunskými zájmy a subjekty, jako je NATO a EU. Proč by mělo vadit, kdyby jiný prezidentský kandidát v údajně suverénní a demokratické zemi navrhl voličům ke zvážení a schválení jinou politiku?

A zde přichází jádro věci. Na otázku Shawna Ryana, zda je proruský, Georgescu vypustil kočku z pytle, když odpověděl, že ne, že je prorumunský a že politiku, o níž uvažuje, utváří tak, aby co nejlépe sloužila potřebám a zájmům rumunského lidu. V současné politické atmosféře lze jen stěží najít diskvalifikovanější přiznání než toto. Těch několik málo evropských vůdců, jako jsou Orbán a Fico, kteří pronikli skulinami globalistického systému, aby nakonec prozradili, že jejich hlavním závazkem jsou zájmy jejich zemí, je odstrkováno a odsuzováno pro své podvratné vlastenectví. Na jednoho z nich byl spáchán atentát, druhý je v době psaní tohoto textu terčem barevné revoluce. Vzestup dalšího vůdce, který se hlásí k podobné filozofii, by byl pro globalistickou agendu nepřijatelně rušivý. Proto musel být Georgescu zmařen jakýmikoliv prostředky, ať už spravedlivými, či nespravedlivými.

Georgescu je zjevně prostý člověk, mluví jednoduše a bezelstně, nemá praxi v používání lživých frází, které charakterizují diskurz vycvičených politických manekýnů, vyvolených loutek mocenských elit, jimž je dovoleno obývat veřejný vesmír západních politických systémů. Na otázku Shawna Ryana, jak se dívá na členství Rumunska v NATO, odpověděl poněkud rozpačitě, ale přesto dávala zásadní smysl. Když Rumunsko vstupovalo do NATO, řekl, bylo chápáno jako obranná aliance, ale od té doby se její poslání změnilo a zahrnuje i útočné operace, na nichž Rumunsko nemá žádný národní zájem. Naznačil, že Rumunsko již není součástí téže sestavy, do níž původně vstoupilo. Je to férová odpověď, a to nejen z hlediska Rumunska, ale i poměrně velkého počtu dalších zemí, které se hákem i krokem hnaly do NATO kvůli geopolitickým výhodám, které alianci a jejím bojovým plánům nabízela jejich zeměpisná poloha.

Podle Georgesca má tedy Rumunsko (a následně i další země, které byly podobným způsobem zlákány ke vstupu) nyní plné právo přehodnotit svou volbu a provádět politiku, která zohledňuje změněnou povahu aliance a současné zájmy Rumunska.

Co se týče kolektivního oblíbeného bahna Západu, projektu Ukrajina, mluvil Georgescu za svou zemi a rumunský národ neodpustitelně otevřeně. „To není naše válka,“ řekl.

To jsou jen některé podstatné střípky z tohoto velmi poučného rozhovoru, který obnažuje zkaženost politického systému, o němž nám bylo řečeno, že představuje vrchol liberální demokracie. Člověk by si přál, aby Georgescova angličtina byla plynulejší, ale i tak postačila k tomu, aby zprostředkovala důležité body, které uvádí, a plně odpověděla na otázku, pokud by ještě někdo pochyboval, proč jsou připraveni uchýlit se k těm nejpodlejším úskokům, aby se tento čestný muž nestal rumunským prezidentem. A aby svým příkladem zajistili, že žádného podobně smýšlejícího vlastence v žádné jiné zemi, kterou ovládají, ani nenapadne Calina Georgesca napodobit.

The man who deserves but probably will not be allowed to lead Romania vyšel 17.1.2025 na Stategic Culture. Překlad v ceně 517 Kč Zvědavec.

Známka 1.2 (hodnotilo 45)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Gesto pro nezávislost

 

Darováním zajistíte přežití nedotovaného redakčního prostoru, daleko od finančních a politických tlaků. Je to více, než pouhá podpora webu, je to závazek k pravdě a svobodě informací.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Šokující analýza podpisů Bidena: Poslední dva a půl roku nepodepsal téměř nic!02.05.25 20:17 USA 0

V Izraeli už druhý den po sobě zuří ničivé požáry a země je ochromena02.05.25 20:02 Izrael 0

Boje na Ukrajině brzy neskončí - viceprezident USA02.05.25 19:20 Ukrajina 0

Francie by v případě rozsáhlé války vydržela jen „několik týdnů“, varuje parlamentní zpráva.02.05.25 19:02 Francie 0

Trump chce rekordní obranný rozpočet02.05.25 18:52 USA 0

EU přichystala vyvlastňování „energeticky náročných“ domů a bytů02.05.25 18:46 Evropská unie 0

Německá zpravodajská služba označila AfD za jednoznačně extremistickou02.05.25 13:42 Německo 0

Epsteinova oběť Juliette Bryantová: „V tichosti nás zabíjejí“02.05.25 08:05 USA 0

Lavrov - Rusko si vezme zpět svá historická města 02.05.25 07:54 Rusko 1

Umělí pedofilové už mluví s našimi dětmi. Je to nutná cena za technický pokrok a chceme ho za tuhle cenu? 02.05.25 06:14 Neurčeno 0

„Naše země se pohybuje po velmi nebezpečné, šikmé a nestabilní ploše,“ varuje kardinál Duka02.05.25 05:49 Česká republika 1

Zelenskij začíná čistku proti politickým oponentům01.05.25 19:02 Ukrajina 0

První máj: Svátek naivity, s níž jsme vlezli do EU01.05.25 18:00 Česká republika 1

USA vyhrožují 500% cly "na jakoukoli zemi" za nákup ruské ropy01.05.25 16:59 USA 3

Bude demonstrace. Rajchl se 8. května chystá do Prahy01.05.25 10:10 Česká republika 0

Kvůli AI se lidstvo může rychle stát stádem krav01.05.25 10:00 Neurčeno 4

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství01.05.25 05:31 USA 0

Ruský Gazprom ohlásil návrat k zisku přes bilion rublů. Navzdory propadu prodeje plynu do EU01.05.25 05:28 Rusko 0

Slovensko si od EU zajistilo obnovení jednání o tranzitu plynu přes Ukrajinu30.04.25 22:13 Slovensko 1

Masakr třídy plné dětí v Plzni díky americké armádě v roce 1945, ale nikdo to nepřipomíná30.04.25 19:35 Česká republika 0

Měnové kurzy

USD
22,03 Kč
Euro
24,90 Kč
Libra
29,25 Kč
Kanadský dolar
15,95 Kč
Australský dolar
14,20 Kč
Švýcarský frank
26,64 Kč
100 japonských jenů
15,19 Kč
Čínský juan
3,02 Kč
Polský zloty
5,82 Kč
100 maď. forintů
6,16 Kč
Ukrajinská hřivna
0,53 Kč
100 rublů
26,63 Kč
1 unce (31,1g) zlata
71 133,19 Kč
1 unce stříbra
704,76 Kč
Bitcoin
2 142 296,34 Kč

Poslední aktualizace: 2.5.2025 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 2 180