Poděkování čtenářům
Článek na Zvědavci (https://www.zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://www.zvedavec.news/prispevky/2016/03/6805-podekovani-ctenarum.htm
Petr Hartman
Rád bych upřímně poděkoval všem čtenářům Zvědavce za projevenou solidaritu a pomoc, díky které se mi podařilo uhradit veškerý dluh na nájemném. Pomohli jste jednomu člověku zachránit domov. Nedokážete si představit, jak moc jsem vděčný za to, že můžu zůstat tam, kde měla domov i Sofie a kde mě navštěvují přátelé. Tento domov je pro mě víc než jen místo kde mohu složit hlavu. Jsou tu mé vzpomínky, mé sny, moje kořeny…
Děkuji Vám z celého svého srdce!
Petr Hartman
Poznámka editora
Říká se, že když někomu dáme něco ze svého, jsme bohatší. A čím více dáváme, tím jsme bohatší. Ověřil jsem si, že to funguje.
Hodně přemýšlím o našich lidech. „Naše lidi“ míním náš národ. Pro někoho, kdo strávil 30 let života za hranicemi, je pohled ostřejší, zřetelnější. Jasně, že máme plno chyb, jako každý národ. Ale všímám si v naší povaze některých sympatických rysů. Dokážeme být ušlechtilí, empatičtí, máme soucit. A dokážeme rozlišit priority. Nejprve pomáháme vlastní rodině, pak lidem našeho kmene. A teprve pak, možná, i někomu dalšímu. Tak by to mělo být.
Soucit s člověkem vlastního kmene je základ pro přežití kmene. Pomoci neznámu člověku, kterému osud moc nepřál, je krásné, ušlechtilé gesto. A pomoci člověku, který patří k nám, k našemu národu, je hrozně důležité, protože to umožňuje národu přežít jako celek. Jsem rád, že vy, kteří jste pomohli, jste ty prachy neposlali někam do Afriky. (Francouzi, například, by to nejspíše udělali.)
Tato vlastnost – kmenová soudržnost – je známá hlavně u židů. Spekuluje se, že to je právě to, co jim umožnilo přežít. My se tomu postupně učíme také. Ale proti židům máme ještě jednu výhodu. Nepotřebujme k tomu náboženství a nepohrdáme příslušníky jiných národů, nevyvyšujeme se nad ně. Tzn. naše etika je z hlediska vyššího principu mravního lepší. Já myslím, že můžeme být na sebe docela hrdí.
Článek byl publikován 7.3.2016
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.