Ve zkratce

Stránka:

 Politico - v rámci EU nakupuje Francie nejvíce LNG z Ruska

11.4.24

Francie:

Na pozadí tvrdé proukrajinské rétoriky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se objevily informace, že Paříž se nejen nevzdala ruského plynu, ale dokonce ho od Moskvy nakupuje více než kdokoli jiný v EU.

Podle údajů zaplatila Paříž od začátku roku Kremlu za dodávky plynu celkem více než 600 milionů eur, což vedlo k výzvám, aby Francie své rostoucí nákupy omezila.

"Nemůže se stát, že Francie na jedné straně říká, že musíme být vůči Rusku tvrdí, a na druhé straně mu to oplácí dalšími penězi," citoval server Politico jednoho z evropských diplomatů, který si nepřál být jmenován.

Francie trvá na tom, že její nákupy plynu jsou nezbytné pro zajištění dodávek do domácností v celé Evropě a že má s Ruskem uzavřenou dlouhodobou dohodu, kterou je z právního hlediska obtížné vypovědět.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/1712836650

Klasifikace: ekonomika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0 Komentáře mohou přidávat pouze registrováni čtenáři.

 Šialený migračný pakt zmení Európu na Afriku. Hrozba aj pre Slovensko!

11.4.24

Slovensko:

„Dnešné schválenie nového Migračného paktu je doslova priamym útokom proti európskemu obyvateľstvu. Europoslanci, ktorí hlasovali za uvoľnenie imigračnej politiky schválili doslova pozvánku pre ďalšie milióny Afričanov do Európy. Zradili Európanov, zradili Európu,” informuje europoslanec Milan Uhrík (Republika) na sociálnej sieti o aktuálnom dianí z Bruselu a schváleniu kontroverzného opatrenia k masovej migrácii do Európy a množstvom negatívnych dopadov.

Zdroj: https://cz24.news/europoslanec-uhrik-schvalenie-migracneho-p...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Výběr peněz z účtu = problém

11.4.24

Česká republika:

Chcete si vybrat peníze ze svého bankovního účtu? Tak nám sdělte, co s nimi chcete dělat – to je praktika, se kterou se setkávají klienti bank v Česku. Pokud u některých bank neuvedete důvod, jak hodláte naložit se svými penězi, tak vám vaše peníze z účtu nevyplatí.

„Chystáte se použít své peníze na běžnou spotřebu, provoz podnikání, nákup movitých věcí anebo něco jiného?“ musejí tak pro banky vyplňovat klienti, aby se jim odeslala platba. Otázce se nevyhnou ani přímo ve finančním ústavu.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Neverili-js...

Klasifikace: finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Tolik podniků v Německu ještě nezkrachovalo

11.4.24

Německo:

Počet bankrotů firem v Německu dosáhl v březnu nového rekordu. Je v březnu o 35 % vyšší než tou samou dobou minulý rok, informuje hlavní ekonomický redaktor deníku Die Welt. Trend nárůstu insolvencí podniků a spotřebitelů tak pokračuje.

Podniky se nadále potýkají se značnými problémy, mezi které patří vysoké náklady na energie, problémy v dodavatelském řetězci, geopolitická nejistota a přetrvávající inflace.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rekord-ktery-b...

Klasifikace: ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Louisiana se stala prvním státem USA, který odmítl předat moc WHO-WEF

10.4.24

USA:

Senát státu Louisiana jednomyslně schválil návrh zákona Senátu. Tento návrh zákona je odvážnou deklarací suverenity státu, která vytváří základ právní barikády proti nadměrné moci globalistických organizací, OSN, Světové zdravotnické organizace a Světového ekonomického fóra.

Více ve videu VigilantNewsNetwork.

 

Zdroj: https://bezpressu.news/videa/louisiana-se-stala-prvnim-state...

Klasifikace: politika,zdravi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Zelené plány - vypínání plynu

10.4.24

Německo:

První větší německé město chce uzavřít plynovod. Zavádí tak zákon o vytápění od ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka (Zelení).

Město Augsburg chce postupné odstavení plynu dokončit do roku 2035. Nařizuje to příslušný německý zákon, píše list Bild. Augsburg ovšem svým obyvatelům nesdělil, čím mají topit, nemají se ale spoléhat na vodík. Podle listu město už odpovídající oznámení zaslalo stovkám společnostem.

V Česku a celé Evropské unii se kotle na plyn nebudou prodávat od roku 2029, už od příštího roku ale musí skončit jejich dotování, od roku 2027 mají být emise z vytápění zpoplatněny povolenkami.

Zdroj: https://echo24.cz/a/HF669/zpravy-svet-nemecko-augsburg-vypno...

Klasifikace: politika,ekologie Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 3

 Pekarová moc utrácí, zlobí se Kverulant i ANO

10.4.24

Česká republika:

Koalice Spolu před volbami slibovala úspory ve státní zprávě, poslanecká sněmovna pod vedením Markéty Pekarové Adamové se tím ale dlouhodobě neřídí – tak by se dala shrnout kritika spolku Kverulant, který ve své zprávě píše, že dolní komora nešetří, ale naopak opakovaně přesahuje původně stanovené výdaje.

Spolek ve své zprávě uvádí, že sněmovna v roce 2022, už pod vedením Pekarové Adamové utratila oproti dřívějším letům o 141 milionů navíc. „Ani v roce 2023 sněmovna rozpočet nedodržela, a to si ho oproti roku 2022 navýšila o 90 milionů. Sněmovna v roce 2023 utratila o 46 milionů víc,“ píše spolek, který se označuje za watchdogovou organizaci. 

Zdroj: https://echo24.cz/a/H3YQU/zpravy-domov-pekarova-nesetri-zlob...

Klasifikace: finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 V Německu explodoval počet násilných činů u mladých cizinců

10.4.24

Německo:

Německo je šokováno nárůstem kriminality. V roce 2023 policie zaznamenala 5,94 milionu trestných činů, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 5,5 procenta. Doslova explodoval počet mladých kriminálníků z řad cizinců, potvrdila ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Za velký problém označila prudký nárůst kriminality u cizinců. „Musíme o tom mluvit zcela bez rozpaků,“ řekla.

„Je ale pravda, že trestnou činnost páchá nadprůměrný počet cizinců,“ přiznal Michael Stübgen (CDU), místopředseda spolkové vlády. Podle jeho slov Německo v roce 2023 zaznamenalo nejvyšší úroveň kriminality za posledních sedm let. 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-drogy-loupeze-utoky...

Klasifikace: krimi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Orbán chce změnit EU

8.4.24

Maďarsko:

Zatímco Britové se před lety rozhodli EU opustit, maďarský premiér Viktor Orbán dostal jiný nápad. Chce v Bruselu posílit natolik, aby mohl EU změnit. „Nestačí být naštvaný. Musíme ovládnout Brusel,“ popsal svůj záměr. Prý hodlá čelit těm, kteří se snaží Maďarům „strčit genderovou politiku až do krku“.

„Musíme jít hlouběji, obsadit pozice, shromáždit spojence a napravit Evropskou unii,“ prohlásil maďarský premiér v rozhovoru už na konci loňského roku. „Nestačí být naštvaný. Musíme ovládnout Brusel,“ citoval Orbána server Politico.

Maďarsko bude ve druhé polovině roku 2024 předsedat EU. 

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Horsi-nez-odch...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Inverze reality jako jediná možnost zachování systému s nezbytnou armádou „normies“.

7.4.24

Česká republika:

Žijeme v době tzv. „inverze reality„, tj. jejího pravého opaku, což je nyní zřetelnější, než kdy jindy.

Lež je pravda, pravda je dezinformace, chytrý je hlupák, hlupák je rozumný občan, jed je lék, přírodní produkt je šarlatánství atd.

Dvě základní pravidla, která v době inverze reality platí: (1) cokoli slyšíte či vidíte v médiích, myslete si pravý opak a budete blízko pravdě, (2) cokoli vám doporučují politici a média, udělejte pravý opak a budete v bezpečí.

Dále článek.

Zdroj: https://www.nespokojeny.cz/inverze-reality-jako-jedina-mozno...

Klasifikace: politika,polit.korekt Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 5

 Africká těžba surovin pro obnovitelné zdroje ohrožuje tisíce goril, varují vědci.

7.4.24

Neurčeno:

Vědci varují, že prudký nárůst poptávky po strategických surovinách přispívá k poškozování tropických deštných pralesů. Ty jsou však domovským prostředím i pro africké lidoopy. Těžební projekty v Africe momentálně ohrožují na životě více než 180 tisíc goril a šimpanzů, odhalila nová studie.

Africká těžba se v posledních letech stále více rozmáhá zejména kvůli probíhajícímu přechodu na obnovitelné zdroje energie. Ty se však zatím neobejdou bez nerostných surovin, jako je měď, kobalt, nikl nebo lithium, píše portál The Guardian.

„Afrika zažívá bezprecedentní těžební boom, který ohrožuje populaci zvířat i celé ekosystémy,“ uvedli vědci v článku, který otiskl časopis Science Advances.

Odklon od fosilních paliv je sice dobrý pro klima, ale musí být proveden způsoby, které neohrožují biologickou rozmanitost.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/afrika-tezba-goril...

Klasifikace: ekologie Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

 Pellegrini prezidentem

7.4.24

Slovensko:

Slovensko si zvolilo nového prezidenta. Stal se jím současný předseda parlamentu a vládní strany Hlas Peter Pellegrini.

Ve druhém kolem porazil bývalého šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka. Nástupce Zuzany Čaputové vzešel podle očekávání z nejtěsnějšího souboje od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999. S 1 409 255 hlasy získal 53,12 procent.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pellegrini-nov...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 1

 Akce Francie směřuje ke třetí světové! Martin Koller komentuje aktuální události posledních dní.

6.4.24

Česká republika:

Ruská armáda zabije veškerý francouzský vojenský personál, který Francie pošle na Ukrajinu. Francie chce na Ukrajině vybudovat dvě obranné linie vybavené jadernými zbraněmi! Ministerstvo vnitra skrylo do návrhu zákona o odolnosti subjektů kritické infrastruktury mohutná omezení lidských práv. Německá ekonomika je paralyzovaná a výrazně zaostává ve srovnání s jinými většími evropskými zeměmi. Jaká svinstva páchali Banderovci v Československé republice?

Zdroj: https://www.infovojna.bz/article/video-bezpecnostny-analytik...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Globalizace je rekordně vysoká

6.4.24

Neurčeno:

Zpráva ukazuje, že globalizace dosáhla v roce 2022 rekordní úrovně a v roce 2023 se jí blížila – navzdory řadě globálních otřesů v uplynulém desetiletí, včetně pandemie covid-19, válek na Ukrajině a v Gaze, obchodního konfliktu mezi USA a Čínou a vystoupení Spojeného království z EU. Důkazy důrazně vyvracejí názor, že se růst globálních toků obrátil. Růst obchodu hrál klíčovou roli při zvyšování globální propojenosti.

Podíl celosvětové produkce obchodované na mezinárodní úrovni se v roce 2022 vrátil na rekordně vysokou úroveň. Po zpomalení v roce 2023 se v roce 2024 předpokládá zrychlení růstu obchodu. Globalizace informačních toků byla v posledních dvou desetiletích obzvláště silná, i když nejnovější údaje ukazují zastavení jejich růstu, částečně v důsledku menší výzkumné spolupráce mezi USA a Čínou. Podniková globalizace roste, společnosti rozšiřují svou mezinárodní přítomnost a získávají více tržeb v zahraničí.

Ze zprávy rovněž vyplývá, že vazby mezi USA a Čínou se nadále zmenšují, přičemž podíly toků obou zemí, které se vzájemně týkají, se od roku 2016 snížily přibližně o čtvrtinu. Obě země však zůstávají významně propojené a vykazují větší toky než téměř jakákoli jiná dvojice zemí.

Zdroj: https://casopisargument.cz/?p=56597

Klasifikace: politika,ekonomika,finance Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 OSN požaduje, aby se Izrael zodpovídal z válečných zločinů v pásmu Gazy

6.4.24

Neurčeno:

V pátek 5. dubna přijala Rada OSN pro lidská práva rezoluci, která vyzývá Izrael k odpovědnosti za možné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v pásmu Gazy, třebaže Izrael ji odmítl jako "překroucený text".

Rezoluce byla přijata v pátek 5. dubna 28 hlasy pro, 6 proti a 13 se zdrželo hlasování. Proti se postavili i věrní spojenci Izraele, Spojené státy a Německo.

OSN odsuzuje "používání hladu proti civilistům jako způsobu vedení války v Gaze", kde OSN varovala před hrozícím hladomorem.

Podle posledních údajů bylo zabito 33 091 Palestinců a téměř 75 750 jich bylo zraněno.

Zdroj: https://french.presstv.ir/Detail/2024/04/05/723108/Crimes-de...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 0

 Vládě důvěřuje už jen pětina lidí

5.4.24

Česká republika:

Důvěra ve vládu a Poslaneckou sněmovnu zůstává nízká a nyní jim shodně důvěřuje pětina lidí. Dalo by se říci, že Fialův kabinet řídí tuto zemi v podstatě "bez mandátu" voličů a proti jejich vůli.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Prezidentu Petru Pavlovi podle něj věří 54 procent obyvatel a Senátu 32 procent a také v jejich případě jsou výsledky v porovnání s předchozím průzkumem mírně lepší. Nejvyšší důvěře mezi ústavními institucemi se nadále těší starostové a obecní zastupitelstva. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) a dolní parlamentní komora vyšly z hodnocení nejhůře.

Zdroj: https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/nepekne-vysvedcen...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 4

 Ředitel Psychiatrického centra Praha, onemocněl vážnou neurologickou chorobou - spojitost s mRNA utrejchem nikoho nenapadne

4.4.24

Česká republika:

Tyto dva citáty s rozestupem 3 let ukazují, čeho jsme se my dezoláti obávali a co se čistou náhodou děje lidem, kteří se ohánějí "racionálním přístupem". Tím tzv. kritickým přístupem si ani nedokáže dát do souvislosti, že se zúčastnil medicínského experimentu na lidech. Vzhledem k tomu, že by každého neočkovaného chtěl léčit na psychiatrii, odhaduji, že sám se mRNA experimentu zůčastnil.

Cyril Höschl 2021: „Jejich argument, že nevíme, co očkování udělá v budoucnu, je však bezzubý, když si uvědomíme, že skoro o ničem nevíme, co to udělá v budoucnu. Je to tedy spíše souboj emocí s racionálním kritickým přístupem“

Cyril Höschl 2024: „Kdyby mi před půl rokem někdo řekl, že nebudu chodit, že nebudu řídit auto, že se nebudu moct podepsat, že nebudu moct psát ani na klávesnici, tak bych se šel snad picnout.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-galerie-oso...

Klasifikace: veda,zdravi Zprávu vložil/a F&T

Komentářů: 8

 Gaza: co víme o izraelském útoku, při kterém zahynulo sedm humanitárních pracovníků

4.4.24

Palestina:

Sedm pracovníků nevládní organizace World Central Kitchen bylo zabito při útoku v Gaze. Existuje několik indicií, že tento útok byl úmyslný.

Po izraelském útoku, při němž v Gaze zahynulo sedm humanitárních pracovníků, požaduje vysvětlení několik zemí. Dobrovolníci pracovali pro americkou nevládní organizaci World Central Kitchen, která se zabývá distribucí potravin. Ta se rozhodla pozastavit všechny své operace v regionu. Izrael hovoří o neúmyslném úderu, ale to se zdá být spíše nepravděpodobné.

Podle izraelského listu Haaretz , který se odvolává na armádní zdroje, byla tři vozidla nevládní organizace třikrát terčem útoku dronu. Podle novin první střela zasáhla první auto. Druhý vůz mu poté přijel na pomoc, přenesl zraněné a znovu vyrazil. Toto vozidlo zasáhla druhá střela. Třetí vůz jim poté přijel na pomoc, přenesl přeživší do vozu a opět vyrazil, ale třetí raketa ho zasáhla.

Je těžké uvěřit, že izraelské úřady nevěděly, že se jedná o humanitární pracovníky, protože auta byla označena názvem sdružení, ale také proto, že všechny přesuny humanitárních organizací v Gaze jsou koordinovány. Obvykle nevládní organizace volají izraelské armádě, aby jim sdělila, kde se nacházejí, kudy se chystají odjet, jakou trasou se chystají jet...

Zdroj: https://www.rtl.fr/actu/international/gaza-ce-que-l-on-sait-...

Klasifikace: politika,krimi Zprávu vložil/a Mika

Komentářů: 2

Káva pro Zvědavce

37

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 73 čtenářů částkou 12 966 korun, což je 37 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Rusko zahájilo cvičení přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní21.05.24 18:51 Rusko 0

Stovky zraněných a evakuační lety. Francie se v Pacifiku střetla s Ázerbajdžánem21.05.24 17:28 Nová Kaledonie a závislá území 0

EU uvalí zelenou daň na osobní dopravu i domy21.05.24 17:20 Evropská unie 0

Poslanci budou řešit odvolání Xavera Veselého z Rady ČT kvůli urážkám na adresu Vašáryové21.05.24 15:38 Česká republika 0

Simona Postlerová o očkování20.05.24 19:40 Česká republika 5

Fiala: Návrh vydat zatykač na izraelskou vládu společně s lídry Hamásu je děsivý20.05.24 18:46 Česká republika 5

Evropská komise zamítla Wildersův plán na vystoupení z migračního paktu EU20.05.24 13:05 Nizozemsko 1

(P)rezident Pavel opět tlačí na euro20.05.24 12:56 Česká republika 0

Vymazání dat historie Cintuly20.05.24 09:05 Slovensko 1

Orbán vidí souvislost mezi útokem na Fica a přípravami na válku 19.05.24 19:45 Maďarsko 1

Ivan Vyskočil - „Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ 19.05.24 18:07 Česká republika 1

V Peru prohlásili všechny trans osoby za duševně nemocné19.05.24 17:03 Peru 0

Většina zahraničních firem stále podniká v Rusku. Stáhlo se jen 9,5 % podniků19.05.24 10:26 Rusko 0

Slavná ukrajinská armáda je z větší části kompletně závislá na drogách17.05.24 20:19 Ukrajina 13

Ruský soud zabavil majetek UniCredit17.05.24 19:05 Rusko 0

Turecko vydává ruskou ropu za svou a vyváží ji do EU 17.05.24 18:59 Turecko 0

A zase ti umělci17.05.24 06:35 Česká republika 2

Armáda chce více dat o lidech i firmách pro rychlejší případnou mobilizaci16.05.24 19:39 Česká republika 5

Španělská vládní strana chce zablokovat dodávku zbraní mířících do Česka. Tvrdí, že skončí v Izraeli16.05.24 18:20 Španělsko 1

Nové výpalné pro televizi a rozhlas16.05.24 16:50 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
22,77 Kč
Euro
24,72 Kč
Libra
28,95 Kč
Kanadský dolar
16,68 Kč
Australský dolar
15,18 Kč
Švýcarský frank
24,99 Kč
100 japonských jenů
14,58 Kč
Čínský juan
3,21 Kč
Polský zloty
5,81 Kč
100 maď. forintů
6,41 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
25,21 Kč
1 unce (31,1g) zlata
55 124,05 Kč
1 unce stříbra
727,30 Kč
Bitcoin
1 589 492,41 Kč

Poslední aktualizace: 21.5.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 45 175 154